Leczenie uzależnienia od leków nasennych

Po co sięga się po leki nasenne?

Leki nasenne stosowane są w terapii bezsenności i zaburzeń snu. Wspomniane dolegliwości związane bywają z przebiegiem różnych chorób (np. depresji), mogą również pojawiać się wraz z wiekiem bądź być konsekwencją stresu, przykrych wydarzeń w życiu człowieka, nałogów lub niewłaściwej higieny snu. Preparaty ułatwiające zasypianie przeważnie przepisuje lekarz. Należy ściśle przestrzegać zalecanych dawek oraz starać się sięgać po leki nasenne wyłącznie w razie konieczności, bo mogą być silnie uzależniające.

Jak pozbyć się uzależnienia?

Ze statystyk wynika, że prawie 5% Polaków odczuwa efekty uzależnienia od leków nasennych lub jest bardzo blisko wpadnięcia w nie. Z reguły pierwszym ważnym krokiem w walce z negatywnymi konsekwencjami stosowania tych preparatów jest uświadomienie sobie istnienia problemu. W dalszej kolejności warto skupić się na znalezieniu przyczyny sięgania po większe dawki leków bądź korzystania z nich częściej, niż zostało to zalecone. Na tym etapie bardzo pomocny bywa kontakt z lekarzem psychiatrą. Problemy z zasypianiem, korzystanie z leków nasennych, a następnie uzależnienie bywają bowiem skutkami czegoś, co można spróbować zwalczyć lub złagodzić.

Leczenie uzależnienia od leków nasennych w kilku krokach

Psychiatra pomoże znaleźć przyczynę – często jest to depresja, nie radzenie sobie z różnymi trudnościami dnia codziennego, np. permanentnym stresem, bądź zadręczanie się jakimś wydarzeniem z przeszłości lub dopiero nadchodzącym (śmierć kogoś bliskiego, ważny egzamin, narastające długi, rozwód). Leczenie przyczyny przyniesie więc najlepsze skutki.

Pod kontrolą lekarza psychiatry można również rozważyć:
– odstawienie leków nasennych i wypróbowanie innego rozwiązania – preparatów ziołowych, spacerów, hipnozy
– zmianę leków na słabsze bądź mniej uzależniające
– poprawę higieny snu.

Dodaj komentarz