Dlaczego wymagają badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania kierowców – czy są potrzebne?
W dzisiejszych czasach ogromna liczba osób sięga po prawo jazdy, które jednak wyznacza pewne warunki, konieczne do spełnienia, by można było ubiegać się o tytuł kierowcy. Jakie to są warunki? Przede wszystkim są to badania kierowcy, które wykonuje wyspecjalizowany lekarz, wiedzący jakie badania kandydat na kierowce musi przejść , by otrzymać zgodę na przystąpienie do egzaminu. Dopiero po pozytywnym zaświadczeniu od lekarza, można przystąpić do kursu a po jego zakończeniu, do egzaminu państwowego, kończącego się tytułem kierowcy, lub nie.

Czy jednak badania kierowców są tak istotne?

Mimo, że bardzo wiele osób uważa inaczej, kandydat na kierowcę musi spełniać wymagania zdrowotne, by nie zrobić komuś na drodze krzywdy. Taka osoba będzie jeździć w różnych miejscach, stosować się lub nie do przepisów ruchu drogowego i musi być stosunkowo zdrowa. Pomijając już fakt łamania przepisów, są choroby, które eliminują daną osobę jako kierowcę. Przede wszystkim są to choroby serca, epilepsja czy bardzo niestabilna cukrzyca.

W czym takie choroby mogą przeszkadzać?

Choroba serca może spowodować omdlenia, czy zawał serca. Jeśli dana osoba jest za kierownicą i w najlepsze jedzie przez miasto, czy po ruchliwej drodze, to zasłabniecie niesie za sobą skutek w postaci wypadku, nierzadko śmiertelnego nie tylko dla kierowcy, ale też innych uczestników ruchu. Podobny skutek niesie cukrzyca, gdyż spadek cukru spowoduje omdlenie. W przypadku epilepsji, która w każdej chwili może ukazać się jako atak, chory traci kontakt z rzeczywistością, z podobnym skutkiem jak w przypadku poprzednich chorób. Bardzo słaby wzrok spowoduje, że kierowca nie zobaczy wielu niebezpieczeństw na drodze. To bardzo ważne, żeby kierowca dostrzegł naraz wiele rzeczy i był przygotowany na natychmiastową reakcję.

Dodaj komentarz